Edukacija
Dugoročni ishodi onesposobljenosti kod RMS pacijenata lečenih ranom intenzivnom VS eskalacionom strategijom lečenja
Epidemiologija bolesti udružene sa prisustvom antitela na mijelin oligodendrocitni glikoprotein (MOGAD)
Nov klinički entitet nazvan bolest udružena sa prisustvom antitela na mijelin oligodendrocitni glikoprotein (MOGAD) nedavno je definisano inflamatorno oboljenje centralnog nervnog sistema (CNS).
MOGAD-bolest antitela na glikoprotein mijelinskih oligodendrocita - kliničke i radiološke klarakteristike
Bolest antitela na glikoprotein mijelinskih oligodendrocita (MOGAD) je neurološki, imunološki posredovan demijelinizujući poremećaj centralnog nervnog sistema koji uzrokuje zapaljenje i potencijalno oštećenje optičkog nerva, kičmene moždine, mozga i/ili moždanog stabla.
Epidemiologija neuromijelitisa optika spektra bolesti
Neuromijelitis optika spektar bolesti (NMOSD) je retka inflamatorna bolest centralnog nervnog sistema (CNS), koju karakterišu demijelinizacija i autoimuno poreklo
Obim struka (WC) i indeks telesne mase (BMI) kao prediktori progresije onesposobljenosti u MS
Već je dokazano da gojaznost povećava rizik za razvoj MS dok ne postoje čvrsti podaci kako ona utiče na progresiju onesposobljenosti i uopšteno status pacijenata.
Multipla skleroza i hitna medicinska pomoć
Hitni medicinski prijemi kod pacijenata sa multiplom sklerozom nisu retkost...
Bol u multiploj sklerozi
Bol je čest simptom koji se javlja kod približno 90% osoba sa multiplom sklerozom (MS), sa varijacijama u vremenu početka i vrsti bola.
Značaj rehabilitacije kod pacijenata obolelih od Multiple skleroze
Cilj medicinske rehabilitacije u brizi o pacijentu obolelom od MS-a je da smanji sekvele i simptome bolesti i omogući pacijentu najveći mogući stepen nezavisnosti u funkcionisanju uz najbolji mogući kvalitet života.
Predviđanje konačnog kliničkog fenotipa nakon prvog ataka optičkog neuritisa
Inicijalni napad optičkog neuritisa može implicirati na različite kliničke fenotipove, počevši od izolovanog događaja a može uputiti i na početnu prezentciju hronične neuroimunološke bolesti.
Značaj laboratorijske analize likvora u dijagnostici MS
Za dijagnozu multiple skleroze (MS) koristi se kombinacija testova i pregleda, koji zajedno daju visoki stepen sigurnosti da je dijagnoza tačna.
Značaj magnetne resonance u dijagnozi i praćenju multiple skleroze
Magnetna rezonanca (MR) predstavlja najosetljiviju dijagnostičku metodu za detektovanje lezija i u multiploj sklerozi pokazala se nezamenljivim parakliničkim alatom kako u dijagnozi multiple skleroze, tako i u njenom praćenju.
Faktori rizika za nastanak multiple skleroze
Multipla skleroza se ne smatra naslednom bolešću, ali poznato je da genetski faktori doprinose riziku za razvoj bolesti. Tako se na primer, incidenca multiple skleroze razlikuje za nacije koje žive pod sličnim uticajem okoline, što ukazuje na postojanje genetičke veze.
Dijagnoza multiple skleroze
Multipla skleroza (MS) je hronično, inflamatorno, demijelinizaciono i neurodegenerativno oboljenje centralnog nervnog sistema (CNS) u kojem se oštećenje mijelinskog omotača pripisuje genetskim i sredinskim faktorima.
Epidemiologija multiple skleroze
Savremena epidemiološka istraživanja multiple skleroze (MS) započela su tokom prve polovine XX veka. Naime, 1922. godine Davenport je objavio prvu epidemiološku studiju MS u kojoj je pokazao da bolest češće pogađa osobe skandinavskog, posebno finskog porekla, nego pripadnike drugih etničkih grupa.
KONTAKT
HEMOFARM A.D.
Beogradski put bb, 26300 Vršac
+381 13 803 100

Poslovni centar Hemofarm A.D.
Prote Mateje 70, 11000 Beograd
+381 11 381 1200

konektom@hemofarm.com