Neurološki aspekt SARS-CoV2 infekcije
U decembru 2019. godine otkrivena je infekcija novim tipom korona virusa SARS-CoV2, za koji je pokazano da uz simptome od strane respiratornog trakta i druge sistemske poremećaje, može kod pacijenata da izazove i neurološke simptome koji uključuju glavobolju, parestezije i poremećaje svesti.

Većina do sada nauci poznatih korona virusa deli sličnu viralnu strukturu i put infekcije. Stoga bi moglo da se predpostavi da bi mehanizmi infekcije prethodno otkriveni kod drugih tipova ove grupe virusa mogli biti donekle primenjivi i na SARS-CoV2. Poznato je da korona virusi ne napadaju samo respiratorni trakt. Neurotropnost je dokumentovana za skoro sve β korona viruse, uključujući i SARS-CoV i MERS-CoV. To bi moglo da ukaže na izuzetnu važnost utvrđivanja da li i SARS-CoV2 može da prodre u nervni sistem i da, između ostalog, izazove oštećenje neurona koje bi moglo da dovede i do razvoja akutnog respiratornog distres sindroma.

Pokazano je da do sada poznati korona virusi mogu da izazovu oštećenje nerava direktnim ili indirektnim putevima. Direktan put je najčešće kroz krvotok ili preko olfaktornog nerva. Sa druge strane, oštećenje nervnog tkiva može biti izazvano i hipoksijom, poremećajem funkcije imunog sistema, kao i preko ćelijskog receptora angiotenzin-konvertujućeg enzima (ACE2). Neurološka oboljenja koja su se javljala kao posledica neurotropnosti pri infekcijama SARS-CoV kod pacijenata bila su uglavnom polineuropatija i encefalitis, dok je kod infekcija MERS-CoV zabeležena pojava ludila kod skoro četvrtine obolelih, kao i poremećaji svesti, paraliza, ishemijska cerebrovaskularna bolest, Guillain-Barre sindrom i infektivna neuropatija.

U svetlu trenutne pandemije COVID-19, najveća pažnja posvećena je već dobro poznatim teškim respiratornim simptomima. Međutim, neki pacijenti sa COVID-19 infekcijom razvijaju neurološke simptome poput glavobolje, mučnine, povraćanja, mijalgije, pa čak i cerebrovaskularnog insulta i cerebralne hemoragije potvrđenih na CT-u glave, kao i poremećaje svesti. Opisani su slučajevi da su pacijenti prvo razvijli neurološke simptome, pa tek onda simptome COVID-19 infekcije, a u Beijing Ditan bolnici u Kini opisan je nedavno i prvi slučaj encefalitisa izazvanog SARS-COV2 virusom. Istraživači su potvrdili prisustvo SARS-CoV-2 virusa u cerebrospinalnoj tečnosti genomskim sekvenciranjem, što bi moglo da govori u prilog teoriji da virus može da izazove i oštećenje na nervima.

Sve navedeno ukazuje na važnost obraćanja pažnje na neurološke simptome tokom pandemije, kako bi se razmotrila SARS-CoV2 infekcija i kod pacijenata sa ovakvom kliničkom slikom u smislu diferencijalne dijagnoze i sprečavanja odložene ili pogrešne dijagnostike i daljeg širenja infekcije. SARS-CoV2 infekcija može da zahvati nervni sistem i trenutno nauka veruje da da korona virus zajedno sa imunim sistemom domaćina može da izazove perzistentnu infekciju koja može da dovede do neuroloških bolesti. Prema tome, preporučuje se da se uradi rana procena navedenih neuroloških simptoma. Pravovremena analiza cerebrospinalne tečnosti i rešavanje postojećih neuroloških komplikacija koje su posledica infekcije bi mogao da pomogne da se poboljša prognoza kod pacijenata sa teškom kliničkom slikom.

Literatura:
1. Yan-Chao Li et al., The neuroinvasive potential of SARS-CoV2 may play a role in the respiratory failure of COVID-19 patients. J Med Virol. 2020;1–4.
2. Yeshun Wu et al., Nervous system involvement after infection with COVID-19 and other coronaviruses. https://doi.org/10.1016/j.bbi.2020.03.031
3. Ling Mao et al. Neurological Manifestations of Hospitalized Patients with COVID-1 in Wuhan, China: a retrospective case series study. https://doi.org/10.1101/2020.02.22.20026500
KONTAKT
HEMOFARM A.D.
Beogradski put bb, 26300 Vršac
+381 13 803 100

Poslovni centar Hemofarm A.D.
Prote Mateje 70, 11000 Beograd
+381 11 381 1200

konektom@hemofarm.com