Novosti
< sve vesti
Zamor kod relapsne i progresivne forme multiple skleroze - ima li razlike?
11. avgust 2021.
Umor je subjektivni osećaj mentalne i/ili psihičke iscrpljenosti (Multiple Sclerosis Clinical Practice Guidelines, 1998) i kao jedan od najčešćih i najznačajnijih simptoma koji osećaju pacijenti oboljeli od multiple skleroze (dalje MS) i dalje nije dovoljno istražen, posebno u progresivnom obliku bolesti. Spekuliše se višeuzročna teorija nastakna umora u ovoj bolesti. Različite studije imaju najčešće tri cilja kojima žele da opišu uticaj umora na dodatno oštećenje zdravlja kod pacijenata sa MS-om: ozbiljnost umora i nivo u kom on ometa biopsihosocijalni život svakog pojedinca, poređenje uticaja umora u progresivnom i relapsno -remitentnom obliku MS-a i određivanje faktora koji su udruženi sa umorom, kako bi utvrdili koji činioci provociraju, pojačavaju, ili pak smanjuju umor kod pacijenata.

Po toku bolesti, MS je veoma različita

Tok MS je veoma raznolik. Postoje tri glavna tipa prirodnog toka MS: relapsno remitentni, primarno progresivni i sekundarno progresivni. Na početku bolesti 85-90% pacijenata ima relapsno – remitentnu, a preostalih 10-15% primarno progresivnu formu bolesti. Relapsno remitentni oblik se karakteriše smenama naglo nastalih neuroloških ispada (relaps) koji su praćeni potpunim, ili delimičnim oporavkom (remisija), ali nema napredovanja bolesti između dva neurolška ispada, međutim svaki novi napad bolesti ostavlja sebi svojstvene posledice na nervni sistem (tzv. taloženje simptoma i znakova). Za razliku od relapsno remitentnog oblika, progresivna forma MS se karakteriše stalnim napredovanjem bolesti, uz veće, ili manje varijacije u kliničkoj slici, i konačno dovodi do funkcionalne onesposobljenosti u krajnjem ishodu, ukoliko se bolest ne leči blagovremeno.

Grupa naučnika je ispitivala karakteristike umora, kao jednog od najznačajnijih faktora koji narušavaju kvalitet i funkcionalnost pacijenata obolelih od MS-a i zaključila da nema velike razlike u uticaju umora na različite sfere života ovih pacijenata, nezavisno od oblika bolesti od koje boluju.

Veliki broj pacijenata sa MS je iskusio šta je to zapravo umor, a mnogi ga opisuju kao najgore iskustvo u životu, kao noćnu moru

Većina ljudi (53-92%) sa MS je iskusila umor, a 58-69% njih opisuje umor kao jedan od njihovih najgorih i simptoma koje najviše onesposobljavaju. Umor udružen sa MS umnogome ozbiljno narušava kvalitet života i ometa dnevne aktivnosti kod pacijenata. Neke studije naglašavaju uticaj umora na ometanje sna i smanjuju kvalitet spavanja, a pokazano je da jačina umora može da bude toliko značajna da vodi u potpuno onesposobljenje pacijenta.

Studije su pokazale da je teži stepen umora i veće ometanje životnih aktivnosti povezano sa većom nesposobnošću, manjim brojem godina, nižim prihodima u domaćinstvu i manjom konzumacijom alkohola. Ovo poslednje je posebno zanimljivo jer pacijentima sa MS se preporučuje da strogo izbegavaju alkohol, što psihički dodatno opterećuje pacijenta (posebno ukoliko ga je redovno konzumirao/la) i dodatno doprinosi osećaju umora.

U jednoj velikoj studiji koja je brojala 573 ispitanika, pokazano je da je ozbiljnost umora i njegov ometajući uticaj na životne aktivnosti sličan, nezavnisno da li se radi o relapsno remitentnom, ili progresivnom obliku bolesti.

Ovo istraživanje je pokazalo da postoji samo jedna razlika u odnosu na tok bolesti, a to je da što je bolest duže trajala kod pacijenata sa progresivnim oblikom MS to je manji uticaj umora na životne aktivnosti, te ozbiljnost simptoma umora je generalno bila manja, za razliku od pacijenata sa relapsno remitentnim oblikom MS, gde je umor bio veći što je bolest više odmicala.

Buduća istaživanja u ovom polju bi trebalo da se okrenu ka različitim psihoterapijskim intervencijama, npr. kognitivno-bihejvioralnoj terapiji, terapiji jačanja komunikacionih veština i slično, a zatim da se prate različiti biomarkeri kako bismo dobili uvid u efekte primenjenih presonalizovanih intervencija.

Reference:

Tracy E. Herring, Kevin N. Alschuler, Lindsey M. Knowles, Kala M. Phillips, Whitney M. Morean, Aaron P. Turner, Dawn M. Ehde, Differences in correlates of fatigue between relapsing and progressive forms of multiple sclerosis, Multiple Sclerosis and Related Disorders, Volume 54, 2021, 103109,ISSN 2211-0348.

https://doi.org/10.1016/j.msard.2021.103109
KONTAKT
HEMOFARM A.D.
Beogradski put bb, 26300 Vršac
+381 13 803 100

Poslovni centar Hemofarm A.D.
Prote Mateje 70, 11000 Beograd
+381 11 381 1200

konektom@hemofarm.com