Novosti
< sve vesti
Iskustva sa primenom telemedicine u svakodnevnoj praksi
10. novembar 2020.
Klasičan model zdravstvene zaštite je danas pod velikim pritiskom s’ obzirom na ograničenu dostupnost neuroloških klinika u pojedinim delovima sveta, na starenje populacije u svetu, kao i ogroman uticaj koji pandemija COVID-19 ima na mobilnost, i zbog toga postoji sve veća potreba za primenom potencijalnih rešenja „na daljinu“. Dr Sadeghi i saradnici su na ovogodišnjem ACTRIMS-ECTRIMS kongresu prezentovali rezultate pilot projekta o potencijalnoj implementaciji audio-vizuelnih telekonsultacija, u realnom vremenu preko interneta, kod rutinskog praćenja pacijenata sa multiplom sklerozom. U projektu je učestvovalo 30 pacijenata sa multiplom sklerozom lečenih u specijalizovanom centru u Belgiji (Melsbroek) za koje je bilo predviđeno da imaju 4 telekonsultacije u periodu od 12 meseci. Pristup bi se smatrao izvodljivim ukoliko bi bila zadovoljena dva uslova:
1. Održana makar 1 telekonsultacija kod minimum 80% pacijenata
2. Minimalno 80% predvidjenih telekonsultacija kompletirano u predviđenom vremenskom periodu

Pacijenti su e-mail-om dobijali pre pregleda hiperlink koji bi ih usmerio ka digitalnoj čekaonici gde su bili u mogućnosti da prihvate ili odbiju dolazeći poziv. Predvidjena su bila tri pokušaja da se uspostavi kontakt u periodu od 30 minuta od momenta predviđenog početka, a važno je naglasiti da je bilo predviđeno da konsultacije vode isključivo specijalisti, kako bi se maksimalno simulirao klasičan pristup.

Interim analiza je pokazala da je 80% predviđenih telekonsultacija uspešno izvedeno, i da je pritom većina pacijenata izrazila zadovoljstvo pre svega kvalitetom pružene zdravstvene usluge kao i dodatnom vrednošću standardnoj nezi, ali i tehničkim kvalitetom i pogodnošću ovakvog pristupa te su autori zaključili da je ovakav pristup tehnički izvodljiv i dobro prihvaćen od strane pacijenata, i da pacijenti sa MS-om predstavljaju pogodne kandidate (1).

Ovi zaključci su u skladu sa rezultatima istraživanja koje su sproveli Moiola i saradnici iz MS centra bolnice San Rafaele u Milanu. Naime, oni su ispitivali zadovoljstvo pacijenata primenom telemedicinskog pristupa za vreme trajanja pandemije COVID-19 sprovevši kratak upitnik sa pacijentima obolelim od multiple skleroze, kao i njihovim neurolozima. Od 151 pacijenta koji je učestvovao u ispitivanju, ¾ je bilo ženskog pola, sa medijanom starosti od 42,2 godine i medijanom EDSS skora od 1,5. Većina pacijenata (87%) je iskazala zadovoljstvo mogućnošću da ima komunikaciju „na daljinu“ sa svojim neurologom za vreme pandemije, a čak 56% je pozitivno odgovorilo na mogućnost da primeni isti pristup i u uslovima bez pandemije (isključivo ili u kombinaciji sa klasičnim pregledima). Iako je većina pacijenata (83%) i neurologa (67%) iskazala čvrsto verovanje u vrednost tradicionalnog pristupa, obe grupe su imale stav da se telemedicina mora primenjivati u specijalim situacijama kakva je npr. pandemija.

Zaključak autora bio je da telemedicina definitivno predstavlja važan alat, koji iako ne može da u potpunosti zameni tradicionalni pristup, može integrisanjem u regularne komunikacione kanale i nove tehnologije da apsolutno unapredi zdravstvenu zaštitu i omogući pacijentima najbolje moguće lečenje u svakoj situaciji (2).

Literatura:
1. Sadeghi, N., Eelen, P., Cuvelier, C., D’hooghe, M.B., Nagels, G., Van Gils, K., Van Schependom, J., D’haeseleer, M. Real time internet based teleconsultations for neurological follow up of patients with multiple sclerosis: an interim feasibility analysis. ACTRIMS-ECTRIMS 2020., P0663.
2. Moiola, L., Di Cristinzi, M., Guerrieri, S., Nozzolillo, A., Orrico, M., Gelibter, S., Bosco, L., Zanetta, C., Sangalli, F., Filippi, M. Telemedicine in/outside the pandemic: a survey about satisfaction of this tool in a cohort of multiple sclerosis patients and their neurologists. ACTRIMS-ECTRIMS 2020., P0666.
KONTAKT
HEMOFARM A.D.
Beogradski put bb, 26300 Vršac
+381 13 803 100

Poslovni centar Hemofarm A.D.
Prote Mateje 70, 11000 Beograd
+381 11 381 1200

konektom@hemofarm.com